İstanbul Park ihalesini kaybeden Intercity pisti boşaltıyor

Mustafa Ali AYKOL

İstanbul’un Tuzla ilçesindeki İstanbul Park’ın kullanım hakkı Temmuz 2023’te sona ermesine rağmen Intercity şirketi İstanbul Park’ı boşaltmamış, Tuzla Kaymakamlığı’ndan pistin boşaltılması için gelen yazıya rağmen ihaleye kadar pistte kalacaklarını açıklamışlardı.

2 Nisan 2024’te gerçekleşen ihaleyi Can Holding bünyesinde bulunan, Pirelli Türkiye Genel Müdürü Lale Cander’in ortağı olduğuCan Bilim ve Eğitim Kurumları şirketi kazandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 30 Nisan’da yaptığı açıklamada Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan İstanbul Park’ın işletme hakkı için ihalenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini, Mayıs’ın ilk haftasında da yer teslimi yapılacağını söylemişti.

Mayıs’ın ilk haftasının son gününde, 7 Mayıs’ta Can Bilim Eğitim Kurumları A.Ş. ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında resmi imzalar atıldı ve İstanbul Park’ın 30 yıl süreyle işletme hakları el değiştirdi.

Can Bilim Eğitim Kurumları A.Ş. ortaklarından ve aynı zamanda Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olan Lale Cander, aynı gün, pistin kendilerine teslim edilmesini beklediklerini ve kiracı şirkete verilen teslim süresinin 8 Mayıs itibariyle sona erdiğini açıkladı.

Daha önce sözleşmesi sona ermesine rağmen pisti boşaltmayan Intercity şirketinin ihaleyi kaybetmesinin ardından ne yapacağı ise merak konusu oldu.

CAN HOLDİNG YETKİLİSİ: BİZE BU KONUDA BİR TEBLİĞ YAPILMADI

İlk Patronlar Dünyası’na konuşan Can Holding yetkilisi “Pist teslim edildi mi?” sorumuzu “Henüz bize bu konuda bir tebliğ yapılmadı” diyerek cevaplandırdı.

INTERCİTY SATIŞ YETKİLİSİ: İSTANBUL PARK ŞUBEMİZ KAPATILDI

Müşteri olarak aradığımız Intercity şirket temsilci ise İstanbul Park’taki araçları görmek için gelmek istediğimizi söylediğimizde İstanbul Park şubelerinin kapatıldığını, İstanbul’daki diğer şubelere gidebileceğimizi söyledi.

İSTANBUL PARK İŞLETME TEMSİLCİSİ: TESİSİMİZDE KURUMSAL YAPI DEĞİŞİKLİĞİ VAR

Yine bir müşteri olarak aradığımız İstanbul Park işletmesinden ise “Tesisimizde şu anda kurumsal yapı değişikliği var. Önümüzdeki 2 ay herhangi bir etkinliğimiz yok” cevabını aldık.

PİST BÜYÜK ORANDA BOŞALTILDI

Tuzla’da bulunan İstanbul Park’a gittiğimizde güvenlikler tarafından pistin iç tarafına giremeyeceğimiz ama şu anda tahliye işlemlerinin devam ettiği bilgisi verildi.

Parkın etrafında yaptığımız turda da pistin neredeyse tamamının boşaltıldığını, sadece seyrek aralıklarla araçların pist alanından çıkış yapmaya devam ettiğini gözlemledik.

OTO PAZARI OLARAK KULLANILIYORDU

Intercity şirketi, Formula 1’e ev sahipliği yapmasıyla bilinen İstanbul Park’ta 2015’ten bu yana yılda 25 bin aracın el değiştirdiği dev bir oto pazarı işletiyordu.

Haftanın her günü açık olan oto galeriye İPOP yani İstanbul Park Oto Pazarı adı verilmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x